Rodgers:«Ήμασταν άτυχοι που πήραμε μόνο ένα βαθμό»

Ο Brendan Rodgers ένιωσε ότι η Liverpool ήταν άτυχη στο να μην πάρει παραπάνω από έναν βαθμό στο Goodison Park,αφού πήρε το προβάδισμα στην ισοπαλία με 1-1 με την Everton στο Κυριακάτικο Merseyside derby.

Οι Reds πραγματοποίησαν ένα ενθαρρυντικό πρώτο ημίχρονο στην άλλη πλευρά του Stanley Park παίρνοντας το προβάδισμα με τον Danny Ings στο 41',καθώς ο Άγγλος επιθετικός αξιοποίησε στο μέγιστο το κόρνερ του αρχηγού James Milner.

Αλλά το προβάδισμά τους δεν κράτησε για πολύ,καθώς ο Romelu Lukaku αξιοποίησε,μετά την προσπάθεια για διώξιμο από τον Emre Can,την ευκαιρία και ισοφάρισε πριν το ημίχρονο.

''Νομίζω ότι ήμασταν εμφανώς η καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο.Είχαμε αρκετές ευκαιρίες και μετά πήραμε το προβάδισμα,και ίσως να έπρεπε να είχαμε βάλει ακόμη ένα ή δύο γκολ ακόμη μέχρι το ημίχρονο.''

''Δεχθήκαμε ένα απογοητευτικό γκολ,η τύχη ήταν εναντίων μας σε αυτήν τη φάση.Σέντρα γίνεται μέσα στην περιοχή,και ο Can είχε καλή επαφή με τη μπάλα-πιθανότατα τις 9 από τις 10 φορές αυτό το διώξιμο πηγαίνει για πλάγιο,και ήταν καλή άμυνα,αλλά η μπάλα χτύπησε στον Martin Skrtel και στον Mamadou Sakho,και έφτασε ιδανικά στον Lukaku,ο οποίος έκανε καλό τελείωμα.''

''Στο δεύτερο ημίχρονο περιμένεις την Everton να επιτεθούν,με εμάς την καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο,και μετά έπρεπε να δείξουμε και την αμυντική μας ποιότητα σε καταστάσεις πίεσης.''

''Νομίζω ότι οι παίκτες ήταν πολύ καλοί αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο και απειλή στην αντεπίθεση.Στο σύνολο,είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας.''

''Είχαμε μία σειρά από σκληρά παιχνίδια εκτός έδρας και αυτό ήταν ακόμη ένα.Οι παίκτες δούλεψαν πολύ καλά.''

Στις αλλαγές που πραγματοποίησε ο Rodgers στο δεύτερο ημίχρονο,μία ήταν η είσοδος του Allen στη θέση του Lucas,το οποίο επιβεβαίωσε ότι ήταν επειδή ο Βραζιλιάνος είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα νωρίτερα.

''Δεν ήθελα να δεχτεί δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Lucas.Εξ αιτίας της έντασης του παιχνιδιού,μερικές φορές μπορεί να συμβεί δυστυχώς.Ο Lucas είχε κίτρινη και σίγουρα δεν ήθελα να τελειώσουμε το παιχνίδι με 10 παίκτες.''

''Οι παίκτες πήγαιναν καλά και είχα και καλούς παίκτες για να βάλω από τον πάγκο.Για να σιγουρευτώ ότι θα τελειώσουμε με 11,έκανα την αλλαγή.''

Η Liverpool πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα έχει κερδίσει ένα από τα τελευταία 6 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Ερωτηθείς αν είχε παρατηρηθεί βελτίωση στην ομάδα σε αυτά τα ματς μετά την ήττα από τη Manchester United τον προηγούμενο μήνα,ο Rodgers τόνισε ότι υπήρχαν βελτιώσεις.

''Στην αρχή της σεζόν,θέλαμε να δείχνουμε ομάδα με συνοχή,ξανά.Στο τέλος της προηγούμενης σεζόν,η νοοτροπία μας και η συνοχή δεν υπήρχε αρκετά.Οπότε μπήκαμε στα πρώτα παιχνίδια και κρατήσαμε κάποια clean sheets,αλλά δεν είχαμε την επιθετική απειλή που θα θέλαμε.''

''Νομίζω ότι σιγά σιγά,και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι χάνουμε σημαντικούς παίκτες με τραυματισμούς-μπορώ σίγουρα να δω ότι γινόμαστε όλο και περισσότερο ενωμένοι.Κάθε παιχνίδι που θα περνάει αυτό θα γίνεται και καλύτερο.''

''Πιστεύω ότι μας έλειπε η δημιουργικότητα στην αρχή της σεζόν,το είχα ξεκαθαρίσει-έπρεπε να είμαστε πιο επιθετικοί καθώς και να κρατάμε μία ισορροπία αμυντικά.''

''Καθώς περνάνε τα παιχνίδια,μπορούμε να το δούμε αυτό.Ας ελπίσουμε ότι όταν έρθει το τέλος της σεζόν,θα έχουμε κάνει αρκετά βήματα προόδου για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.''

''Για μας ήταν μία σκληρή κλήρωση στα εκτός έδρας παιχνίδια,και εκτός από το παιχνίδι με τη Manchester United,που είμαστε απογοητευμένοι,νομίζω ότι δείξαμε συμπαγείς και ήμασταν απειλητικοί.''

''Αν μπορούμε να μειώνουμε τα λάθη,ας πούμε,το ματς με τη Norwich θα μπορούσαμε να το κερδίσουμε με 1-0,αλλά δεν μαρκάραμε καλά σε ένα κόρνερ.''

''Εσωτερικά,μπορούμε να δούμε βελτίωση και με το χρόνο,ελπίζουμε αυτό να αποδειχθεί και στο τέλος της σεζόν.''

Πηγή:Liverpoolfc.com
Επιμέλεια:Χρήστος Τσακαλέρης