Πάρτι στο Anfield και πρόκριση στους 8 (6-1 vids)

Την πρόκριση στους 8 του κυπέλλου Αγγλίας πανηγύρισε η Liverpool επικρατώντας της Brighton στο Anfield με 6-1.

Η ομάδα του King Kenny άνοιξε το σκορ μόλις στο 5' λεπτό με την κεφαλιά του Skrtel που διανύει ίσως την καλύτερή του χρονιά με την φανέλα της Liverpool.Η απάντηση όμως των Γλάρων ήρθε άμεσα και με απευθείας χτύπημα φάουλ του LuaLua ισοφάρισε σε 1-1 στο 17' λεπτό.

Οι Reds συνέχισαν την πίεση δημιουργώντας πολλές φάσεις για γκολ και ξανά πήραν προβάδισμα στην εκπνοή του ημιχρόνου με την κεφαλιά του Glen Johnson να σταματάει στην γραμμή και στην συνέχεια με αυτογκόλ του Bridcutt κατέληξε στα δίχτυα στο 44' λεπτό.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Carroll στο 57' λεπτό με μονοκόμματο σουτ μέσα στην περιοχή ύστερα από την πολύ ωραία ασίστ του Downing η Liverpool έγραψε το 3-1 κλειδώνοντας έτσι την υπόθεση πρόκριση.

Το 4-1 σημείωσε στο 71' λεπτό και πάλι με αυτογκόλ ο Bridcutt αυτήν την φορά σε σουτ του Gerrard κόντραρε η μπάλα πάνω του και κατέληξε στα δίχτυα.Τον Bridcutt ζήλεψε και ο Dunk που έκανε το 5-1 με δικό του αυτογκόλ λίγα λεπτά αργότερα.(74').

Το 6-1 έγραψε με κεφαλιά ο Luis Suarez στο 85' λεπτό αφού προηγουμένως στο 80' είχε χάσει πέναλτι που κέρδισε ο Kuyt.

Επόμενο εμπόδιο των Reds για την πρόκριση σε έναν ακόμα τελικό είναι η Stoke City.Τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι: