Klopp:«Στο μυαλό μας θέλαμε να δείξουμε μία τελείως διαφορετική εικόνα,από αυτήν που δείξαμε»

Ο Jürgen Klopp παραδέχθηκε ότι η εμφάνιση της ομάδας ήταν τελείως διαφορετική από αυτήν που ήθελε να δείξει στο Vicarage Road,στην ήττα με 3-0 το μεσημέρι της Κυριακής.

Οι Κόκκινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ,μόλις στο 3ο λεπτό,μετά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Adam Bogdan(ίσως να υπάρχει φάουλ στη συνέχεια της φάσης),και τον Nathan Ake να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ούγγρου για το 1-0.

Μάλιστα στο 15',ο φορμαρισμένος Odion Ighalo βάζοντας σώμα στον Martin Srktel,τελείωσε τη φάση κάνοντας το 2-0 πολύ νωρίς για τη Watford.

Οι παίκτες του Klopp προσπάθησαν να αντιδράσουν,παρουσιάζοντας μία αισθητή βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο,αλλά όλοι οι βαθμοί ήταν της Watford,όταν ο Ighalo,μετά από πολύ ωραία σέντρα του Behrami στο 85,διπλασίασε τα τέρματα του,για το τελικό 3-0.

Μετά το τέλος του αγώνα,ο Γερμανός τεχνικός ανέφερε:

'' Ήταν μία κακή αρχή-και πραγματικά όχι και η καλύτερη αντίδραση στην αρχή και όχι και τόσο καλή αντίδραση στα γκολ που δεχθήκαμε.Ήταν ένα πολύ δύσκολο πρώτο ημίχρονο.''

'' Ήταν κάπως καλύτερη η αρχή μας στο δεύτερο ημίχρονο,μετά από κάποιες μικρές αλλαγές και με λίγη δόση τύχης θα είχαμε σκοράρει μόλις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά,αλλά δεν το κάναμε.Μετά μία αντεπίθεση καθόρισε το παιχνίδι.Έτσι ακριβώς έγινε.''

''Είναι η πιο απογοητευτική μου στιγμή από τότε που ήρθα στη Liverpool.Δε νιώθουμε καλά σήμερα.Ήρθαμε εδώ για να κάνουμε κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που είδατε.''

''Μεταξύ αυτών που θέλαμε να κάνουμε και αυτών που κάναμε,υπάρχει μία τεράστια διαφορά-ένα τεράστιο κενό,και αυτό πρέπει να διορθώσουμε για το επόμενο παιχνίδι με τη Leicester.Σήμερα,πρέπει να αποδεχτούμε το αποτέλεσμα,και πρέπει να δουλέψουμε,και να παίξουμε καλύτερο ποδόσφαιρο.

Υπήρχε μία διένεξη όσον αφορά το πρώτο γκολ της Watford,για φάουλ πάνω στον Bogdan,όταν έπιασε τη μπάλα,με τον Ake να τον χτυπάει στο χέρι και να του παίρνει τη  μπάλα.

Αλλά ο Klopp τόνισε ότι η αντίδραση ήταν πιο σημαντική από το γκολ που δέχθηκε η ομάδα.

''Είχε και τα δύο του χέρια στη μπάλα,οπότε είναι φάουλ.Αυτό συνέβη.Λάθη μπορούν να γίνουν,έτσι είναι το ποδόσφαιρο,όμως η αντίδραση πρέπει να είναι καλύτερη.''

''Χάσαμε το μυαλό μας μετά το πρώτο γκολ.Χάσαμε τη συνοχή μας μετά το πρώτο γκολ.Δεν παίζαμε εύκολα,όπως έπρεπε να κάνουμε.Το γήπεδο δεν ήταν το καλύτερο,αλλά μπορείς να παίξεις ποδόσφαιρο,και μάλιστα εύκολα-απλά,και δεν το κάναμε.''

''Υπήρχε λίγος αέρας και πρέπει να τον χρησιμοποιούμε και όχι να τον έχουμε εναντίον μας.Αυτό έκανε η Watford στο δεύτερο γκολ,και είχαμε την ίδια κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Divock Origi.Εκείνοι σκόραραν,ενώ εμείς όχι.''

Ο Klopp συνέχισε,λέγοντας:

'' Έπαιξαν ακριβώς όπως έπαιζαν τις τελευταίες εβδομάδες,είναι καλοί,πολύ καλοί.Είναι θετικό όταν λέω ότι παίζουν απλά,γιατί αυτό χρειάζεσαι αυτήν τη στιγμή στο πρωτάθλημα.''

'' Όλες οι ομάδες που παίζουν απλά,είναι σε καλή θέση στο πρωτάθλημα και σε καλή φόρμα,επειδή είναι μεγάλος ο πρώτος γύρος της σεζόν,οι μεγάλες ομάδες έχουν περισσότερα παιχνίδια-οι μεγάλες ομάδες από την περσινή σεζόν έχουν τα Ευρωπαϊκά παιχνίδια,οπότε αυτό είναι ένα γεγονός.''

''Η Watford έχει μεγάλη ποιότητα στους επιθετικούς της και πολύ οργανωμένη άμυνα,οπότε πρέπει να τους παραδεχθούμε.Αλλά είδατε ότι όταν παίξαμε πιο απλά,ήταν πιο ανοιχτό παιχνίδι,και είχαμε περισσότερη κατοχή της μπάλας και θα μπορούσαμε να αλλάξουμε το παιχνίδι,αλλά δεν το κάναμε.''

''Είχαμε αυτό το κακό ξεκίνημα,και αυτό πρέπει να το αλλάξουμε.Δεν είναι η πρώτη φορά-αυτήν τη φορά δεν ήταν από το γεγονός ότι δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι ή κάτι τέτοιο,ήταν ατυχία,στο πρώτο γκολ.''

'' Όλοι ξέρουμε ότι ο Adam(Bogdan) θα μπορούσε να πιάσει τη μπάλα,αλλά του έφυγε από τα χέρια.Μετά από αυτό,δεν είναι ανοικτό το παιχνίδι.Αν δεν έβαζαν αυτό το γκολ δεν ξέρω τι θα γινόταν σήμερα,,αλλά αν δείτε πως αντιδράσαμε μετά από αυτό το γκολ,δεν είναι η καλύτερη ιδέα για το ποδόσφαιρο.''

Παρόλο που η Liverpool έκανε μεγάλες νίκες εκτός έδρας με Chelsea,Manchester City και Southampton εκτός έδρας με τον Klopp στον πάγκο,τα δύο τελευταία ματς εκτός έδρας κατέληξαν σε ήττα και χωρίς γκολ για τους Reds.

Και ο Γερμανός υποσχέθηκε ότι η δουλειά ξεκινάει άμεσα ώστε οι οπαδοί να ξαναδούν παρόμοιες εμφανίσεις σαν τις προαναφερθείσες με Chelsea,City,Southampton,παρά σαν τη σημερινή.

''Μετά το ματς με τη Southampton ο καθένας σκέφτηκε 'ουάου' και το ίδιο μετά το ματς με τη Manchester City.Αυτό ήταν μία ομάδα που μπορεί να κάνει τέτοια πράγματα,και σήμερα ήταν μία τελείως διαφορετική ομάδα.''

'' Ίσως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση,και πρέπει να δουλέψουμε,ώστε οι εμφανίσεις μας να είναι περισσότερα σαν τα ματς με Chelsea,Manchester City και Southampton.Ξέρω πόσο δυνατή είναι η ομάδα μας,και είναι δική μου δουλειά να τους βοηθήσω να το δείχνουν με μεγαλύτερη συχνότητα από ότι κάναμε σήμερα.''

Πηγή:Liverpoolfc.com
Επιμέλεια:Χρήστος Τσακαλέρης