Klopp:«Υπήρχαν θετικά αλλά είμαστε απογοητευμένοι»

Ο Jürgen Klopp επέμεινε ότι υπήρχαν πολλά θετικά για να πάρει από την απόδοση της Liverpool απέναντι στην West Ham, αλλά παραδέχθηκε ότι η ήττα με 2-1 στο FA Cup εξασφάλισε ότι η ομάδα του θα επέστρεφε στο Liverpool απογοητευμένη.

Οι Reds επανέκαμψαν από το γκολ του Michael Antonio,το οποίο μπήκε λίγο πριν την ανάπαυλα,με το πολύ έξυπνο σε εκτέλεση απευθείας φάουλ του Philippe Coutinho,με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Οι Κόκκινοι έκτοτε θα χάσουν αρκετές ευκαιρίες τόσο κατά τη διάρκεια των 90 λεπτών,αλλά και στην παράταση,όμως αντ'αυτού,αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι Hammers,καθώς στο τελευταίο λεπτό της παράτασης,ο Angelo Ogbonna νίκησε τους πάντες στον αέρα,και πέτυχε το τελικό 2-1.

Στη συνέντευξη τύπου,ο Klopp επαίνεσε την προσπάθεια των παικτών του-σε ένα παιχνίδι όπου εμπιστεύτηκε εκ νέου τους νεαρούς παίκτες της ομάδας-όμως παραδέχθηκε ότι το αποτέλεσμα ήταν το πιο σημαντικό.Συγκεκριμένα είπε:

''Νόμιζα ότι θα μπορούσαν να παίξουν έτσι οι παίκτες μου, έτσι δεν είμαι έκπληκτος. Αλλά ο μόνος λόγος που ήμασταν εδώ απόψε ήταν για να κερδίσουμε.''

''Κάναμε πολλά πράγματα πολύ καλά. Αλλά η πρώτη πραγματική ευκαιρία έγινε γκολ για την West Ham.Το γκολ μας ήταν φοβερό, ένα γκολ υψηλής ποιότητας από τον Phil Coutinho.''

''Αλλάξαμε πολύ επιθετικά και εξακολουθήσαμε να τα πάμε καλά και να δημιουργούμε ευκαιρίες. Ήταν μια μεγάλη μάχη. Εμείς δεν θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε τις ευκαιρίες μας, πήραν ένα φάουλ χωρίς να γίνει φάουλ και δεχτήκαμε γκολ. Τώρα πάμε σπίτι.''

''Δε χρειάζεται να μιλάμε για το ηθικό,το ηθικό της ομάδας ήταν μία χαρά και όλα ήταν καλά με τα παιδιά.Ήταν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.''

''Ο Flanno ήταν έξω για 18 μήνες και έπαιξε 120 λεπτά απόψε -φοβερός.Ο Tiago Ilori ήταν στην Άστον Βίλα και όχι στην ομάδα, δεν είναι πραγματικά ένας παίκτης δεύτερης ομάδας, και έπαιξε πολύ καλά απόψε.''

''Δίπλα του,ο Lucas Leiva δεν ήταν στη θέση του και έπαιξε πολύ καλά.Ο Brad Smith, πριν από τέσσερις ή πέντε εβδομάδες δεν ήταν στο σύλλογο. Το δύο εξάρια[Pedro Chirivella και ο Kevin Stewart] είναι πολύ νέοι και ήταν πραγματικά καλοί.''

''Ο Ibe δεν είναι στην καλύτερη στιγμή της σεζόν, αλλά πραγματικά αγωνιζόταν και έδινε μάχη στο παιχνίδι, ο Christian το ίδιο.Ο Phil, για δεύτερη φορά τραυματίας - πραγματικά τα έδωσε όλα, ένα μεγάλο γκολ και καλό παιχνίδι. Τα πάντα ήταν καλά με τον Joao Teixeira. Αυτό είναι πραγματικά καλό.''

''Αλλά ο μόνος λόγος που ήμασταν εδώ ήταν να πάμε στο επόμενο γύρο και έτσι είμαστε απογοητευμένοι.Έτσι έχουν τα πράγματα.''

Η απογοήτευση στο ανατολικό Λονδίνο ακολούθησε αυτήν της ισοπαλία με 2-2 με την Σάντερλαντ στην Barclays Premier League το Σάββατο -ένα παιχνίδι στο οποίο δεν ήταν παρών ο Klopp,λόγω της εγχείρησης που έκανε για την σκωλικοειδίτιδα.

Αλλά ο Jürgen Klopp δεν έχει καμία διάθεση να ασχοληθεί με τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα.

''Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δεν σκοράραμε πολλά γκολ-αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορείς να κάνεις στο ποδόσφαιρο. Αλλά είναι καλύτερα να δημιουργείς ευκαιρίες και να τις χάσεις από το να μην δημιουργήσεις ευκαιρίες.''

''Αν θέλετε, μπορούμε να δούμε τα θετικά. Είμαστε η Liverpool FC και αυτή τη στιγμή δεν είναι η πιο ηλιόλουστη πλευρά - ένα προβάδισμα 2-0 χάθηκε απέναντι στη Sunderland,ο προπονητής στο νοσοκομείο, έξω από το FA Cup, αλλά αύριο(σ.σ σήμερα) όταν ξυπνήσουμε, ο ήλιος θα λάμψει.''

''Αν θέλουμε στη Λίβερπουλ,όλοι μαζί,τότε μπορούμε να πάρουμε πολλά θετικά πράγματα από αυτό το παιχνίδι και να κάνουμε το επόμενο βήμα. Μπορούμε να ξεκουράσουμε πολλούς παίκτες τώρα, γιατί θα έχουμε την πρώτη αγωνιστική - δεν ξέρω πότε είναι - όταν δεν εμπλεκόμαστε.''

''Πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το χρόνο,θα πρέπει να πάρουμε το χρόνο,πρέπει να κάνουμε βήματα. Αυτό είναι ότι έχουμε κάνει μέχρι τώρα. Δεν μας αρέσουν τα αποτελέσματα μας πάρα πολύ, για να είμαι ειλικρινής, αλλά είναι ο δύσκολος δρόμος που έχουμε να πάμε και στο τέλος, μπορεί να είναι ο σωστός τρόπος.''

''Εγώ είμαι εντάξει,θα ήθελα να πάμε στον επόμενο γύρο,δε λειτούργησε υπέρ μας,οπότε συνεχίζουμε.''

Ένα προφανές θετικό από το χθεσινό βράδυ ήταν η επιστροφή στη δράση του Daniel Sturridge, ο οποίος εισήχθη με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού,ευχόμενος να βάλει πίσω του τους τραυματισμούς,που τον κράτησαν έξω από τον Δεκέμβριο.

Ερωτηθείς εάν το No.15 θα είναι σε θέση για να ξεκινήσει απέναντι στην Aston Villa την Κυριακή, ο Klopp είπε:

''Έχουμε να μιλήσουμε πρώτα με τον Daniel,το γιατρό και το σύνολο του ιατρικού επιτελείου πριν πάρουμε μια απόφαση για το θέμα αυτό.''

''Το παιχνίδι ήταν λίγο περισσότερο από ότι νόμιζα, γιατί σκέφτηκα ότι θα μπορούσαμε να το καθορίσουμε μετά από 90 λεπτά, αλλά δεν το κάναμε,οπότε ήταν άλλα 30 λεπτά συν. Θα δούμε.''

''Ήταν φοβερό να έχουμε τον Sturridge πίσω,όλοι το είδαν.Ο Divock Origi επέστρεψε,ο Philippe Coutinho επέστρεψε,οπότε αυτό είναι καλό,αλλά χρειαζόμαστε συνοχή στην ενδεκάδα.''

Δύο μεγάλες ευκαιρίες έπεσαν στα πόδια του Christian Benteke στην παράταση, αλλά o Βέλγος στη μια φάση την έστειλε ελάχιστα άουτ,και στην άλλη νικήθηκε σε τετ α τετ,από τον Randolph.

''Ρωτήστε το 80-90% όλων των επιθετικών στον κόσμο-με υψηλή,μέτρια ή χωρίς ποιότητα-θα σας πουν ότι είχαν στιγμές σαν και αυτές.''

'' Έτσι είναι τα πράγματα αλλά πρέπει να συνεχίζεις.Θα πρέπει να το παλεύεις,δεν υπάρχει άλλη κατάσταση. Όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο θέλουν το εύκολο γκολ, αλλά στη συνέχεια το εύκολο γκολ δεν βοηθά, έτσι θα πρέπει να παίξεις, θα πρέπει να βελτιωθείς, θα πρέπει να θέλεις να κάνεις όλα τα πράγματα -και έτσι ήταν πάντα. Δεν είναι διαφορετικό για τον Christian.''

''Αλλά απόψε, ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι χωρίς βέβαια το καλό τελείωμα,αλλά έκανε πολλά,δούλεψε πολύ, γι 'αυτό ήταν ένα μεγάλο βήμα - αυτό είναι καλό για εμάς και καλό γι' αυτόν.''

Πηγή:Liverpoolfc.com
Επιμέλεια:Χρήστος Τσακαλέρης