Η Liverpool στο UEFA Champions League: Ανασκόπηση δεύτερης αγωνιστικής.

Επιμέλεια: Ανέστης Καρανάκης

Η προϊστορία της Liverpool στο UEFA Champions League για την δεύτερη αγωνιστική έχει διαμορφωθεί από 4 ήττες, 3 ισοπαλίες και 2 νίκες. Παρακάτω καταγράφονται αναλυτικότερα.

Διαιτητής: Valentin Ivanov (RUS)

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι από άποψης εντυπώσεων δίχως σπουδαίες φάσεις με μόλις 2 προσπάθειες στην εστία για κάθε ομάδα Liverpool και Dortmund ήρθαν ισόπαλες με σκορ 0-0.

Season 2002-2003

Ημερομηνία: 25/09/2002

Έδρα: Anfield ( Liverpool )

Αντίπαλος: FC Basel 1893

Αποτέλεσμα: 1-1

Διαιτητής: Dick Van Egmond (NED)

Η Liverpool από την αρχή του αγώνα πίεσε την αντίπαλη ομάδα προκειμένου να πετύχει γκολ, γεγονός που πραγματοποιήθηκε στο 34’ με τον Τσέχο επιθετικό της ομάδας, Milan Baros. Η Basel, όμως 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43’ ισοφάρισε με τον Julio Rossi. Στο δεύτερο ημίχρονο η Liverpool , αν και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 ευκαιρίες στην εστία έναντι μόλις 2 της Basel, δεν κατάφερε να σκοράρει και να μοιραστεί το βαθμό της ισοπαλίας.

Season 2004-2005

Φάση Ομίλων: Όμιλος Α

Ημερομηνία: 28/09/2004

Έδρα: Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης ( Ολυμπιακός )

Αντίπαλος: Ολυμπιακός ΣΦΠ

Αποτέλεσμα: 1-0

Διαιτητής: Pierluigi Collina ( ITA )

Μία πολύ άσχημη βραδιά για την Liverpool στον Πειραιά αφού από το 17’ έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του Ιεροκλή Στολτίδη. Χωρίς να έχει πραγματοποιήσει ουσιώδη ευκαιρία στην εστία του Αντώνη Νικοπολίδη. Το σκορ δεν άλλαξε και η Liverpool υποχρεώνεται στην πρώτη ήττα της διοργάνωσης.

Season 2005-2006

Φάση Ομίλων : Όμιλος G

Ημερομηνία: 28/09/2005

Αντίπαλος: Chelsea FC

Διαιτητής: Massimo De Santis ( ITA )

Liverpool και Chelsea αναδείχτηκαν ισόπαλες για την δεύτερη αγωνιστική και με σκορ 0-0 μοιράστηκαν την πρώτη θέση με 4 βαθμούς η κάθε μία. Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με 2 ευκαιρίες στην εστία.

Season 2006-2007

Φάση Ομίλων: Όμιλος C

Ημερομηνία: 27/09/2006

Αντίπαλος: Galatasaray AS

Aποτέλεσμα: 3-2

Διαιτητής: Luis Medina Cantalejo  (ESP)

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 5 γκολ πραγματοποιήθηκε στο Anfield με νικητή την Liverpool. Mε σκόρερ τον Peter Crouch στο 9’ και τον Milan Baros στο 14’ η Liverpool πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με σκορ 2-0. Επέτυχε και τρίτο γκολ στο 52’ με σκόρερ και πάλι τον Peter Crouch. Η Galatasaray ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και μέσα σε 7 λεπτά μείωσε σε 3-2 με τον Umit Karan να σκοράρει στο 59’ και στο 65’. Ο αγώνας έληξε χωρίς την επίτευξη άλλου τέρματος και από τις δύο ομάδες .

Season 2007-2008

Ημερομηνία: 03/10/2007

Αντίπαλος: Olympique de Marseille

Αποτέλεσμα: 0-1

Διαιτητής: Konrad Plautz (AUT)

Η Marseille κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το Anfield με σκορ 1-0 με τον Mathieu Valbuena να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 77’. H Liverpool ήταν κατώτερη των προσδοκιών έχοντας μάλιστα 2 ευκαιρίες στην εστία έναντι 8.

Διαιτητής: Felix Brych (GER)

Εκπληκτικό ξεκίνημα του αγώνα για την Liverpool με τον Dirk Kuyt να ανοίγει το χορό των γκολ μόλις στο 4’. Robbie Keane και ο αρχηγός Steven Gerrard τον ακολούθησαν σκοράροντας στο 34’ και στο 76’ αντίστοιχα. Το μόνο που κατάφερε η PSV ήταν να μειώσει το σκορ σε 3-1 στο 78’.

Season 2009-2010

Φάση Ομίλων: Όμιλος Ε

Ημερομηνία : 29/09/2009

Έδρα: Stadio Artemio Franchi ( Fiorentina )

Αντίπαλος: ACF Fiorentina

Αποτέλεσμα: 2-0

Η Fiorentina κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της και με σκορ 2-0 να υποβάλει την Liverpool σε ήττα. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Stevan Jovetic στο 28’ και στο 37’ . Ο Σωτήρης Κυργιάκος βρισκόταν στην από-στολή της ομάδας , με τον Έλληνα αμυντικό να μην αγωνίζεται σε αυτόν τον αγώνα.

Season 2014-2015

Ημερομηνία: 01/10/2014

Έδρα: St. Jacob-Park ( Basel )

Αντίπαλος : FC Basel 1893

Διαιτητής: Jonas Eriksson ( SWE )

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με τις ευκαιρίες στην εστία και για τις δύο ομάδες να είναι η Basel κατάφερε να σκοράρει στο 52’ με σκόρερ τον αρχηγό της ομάδας Marco Steller.