Klopp:«Η σκληρή δουλειά και η ψυχραιμία μας έδωσαν τη νίκη»

Ο Γερμανός τεχνικός επαίνεσε τις αποφάσεις των παικτών του σε καίριες στιγμές του αγώνα,αφότου επέστρεψε από ένα γκολ που έφαγε,για να κερδίσει με 3-1 μέσα στο Stamford Bridge το Σάββατο.

Ο Klopp πέτυχε την πρώτη του νίκη,και μάλιστα πολύ σημαντική,στην Premier League,με τα 2 γκολ του Philippe Coutinho και ένα 3ο από τον Christian Benteke,που πέρασε ως αλλαγή κάνοντας την ανατροπή μετά το γκολ του Ramires στο 4ο λεπτό.

Η ομάδα του Klopp ήταν πολύ καλή για αυτό το αποτέλεσμα,έχοντας περισσότερη κατοχή και τα διπλάσια σουτ από τους Λονδρέζους,ώστε να φτάσουν στη νίκη.

Αλλά ήταν η ψυχραιμία που έδειξαν οι παίκτες,και κυρίως στα δύο γκολ του Coutinho μέσα στην περιοχή και το αντίκτυπο του Benteke από τον πάγκο,η οποία ικανοποίησε περισσότερο τον προπονητή.

Ο Klopp είπε:

''Δεν είχαμε την καλύτερη αρχή στο παιχνίδι.Χρειαστήκαμε μερικά λεπτά να μπούμε στο παιχνίδι,και τότε η Chelsea πέτυχε το γκολ-μία από αυτές τις περίεργες καταστάσεις,όπου ήταν 4 παίκτες μας με 2 των αντιπάλων και έκαναν τη σέντρα.''

''Πέτυχαν το γκολ,αλλά εμείς μείναμε στο παιχνίδι.Είχαμε τις στιγμές μας,παίξαμε ποδόσφαιρο και η λειτουργία μας με κοντινές πάσες-αυτό που θέλουμε να κάνουμε-ήταν πολύ καλή.''

''Προσπάθησαν να κάνουν υψηλή πίεση αλλά μπορούσαμε να παίξουμε στους χώρους ανάμεσα.Οπότε μπορούσαμε να αλλάξουμε την κατάσταση λίγο και νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο το αξίζαμε.''

''Φυσικά,είναι επικίνδυνο,λόγω της ποιότητας της Chelsea στην αντεπίθεση.Αλλά ελέγξαμε αυτές τις καταστάσεις-όχι τέλεια-δείξαμε στα παιδιά στο ημίχρονο μερικές καταστάσεις όπου έπρεπε να προστατεύσουμε την ομάδα καλύτερα.Πετύχαμε και εμείς το γκολ και αξίζαμε την ισοπαλία στο ημίχρονο.''

''Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα ανοικτό παιχνίδι,πήραμε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι,πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ σε δύο πολύ καλές στιγμές για μας.Σούταρε τη σωστή στιγμή,μη σουτάρεις τη λάθος στιγμή,πάρε την μπάλα σε καλύτερη κατάσταση και τότε σούταρε.Είχαμε φυσικά και λίγη τύχη,αλλά νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη.''

''Στο τέλος έπρεπε να δουλέψουμε σκληρά,αλλά είναι φυσιολογικό αν θες να κερδίσεις μέσα στην Chelsea.Έπρεπε να δουλέψουμε σκληρά και αυτό έγινε.''

Την περασμένη εβδομάδα,μετά το τέλος του αγώνα με τη Southampton,η οποία αρνήθηκε στη Liverpool τη νίκη,ο Klopp εξήγησε πως η ομάδα του χρειαζόταν να παραμένει ήρεμη και γενναία,όταν υπάρχουν πισωγυρίσματα.

Και το μήνυμα αυτό εμφανώς έκανε τη διαφορά,με τους Reds να είναι απτόητοι παρά πως βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ από την κεφαλιά του Ramires.

Ο Γερμανός πρόσθεσε:

''Η αντίδρασή τους ήταν πολύ καλύτερη.Στη ζωή όπως και στο ποδόσφαιρο,πρέπει να κάνεις λάθος και μετά μπορείς να συζητήσεις για αυτό,να δουλέψεις πάνω σε αυτό και να το αλλάξεις.Ή δεν ξέρεις ότι είναι λάθος,ή θα αντιδράσεις όπως σήμερα(σ.σ χθες) όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο.''

''Δε γνωρίζω αρκετά την ομάδα ώστε να φαντάζομαι την αντίδρασή της σε συγκεκριμένες καταστάσεις.Κάναμε αυτό το λάθος απέναντι στη Southampton και μιλήσαμε για αυτό.''

''Δεν είναι εύκολο να προπονήσεις αυτό το κομμάτι του ποδοσφαίρου.Αλλά μπορείς να αλλάξεις πράγματα,και αυτό έκαναν οι παίκτες.''

''Αυτή η αντίδραση είναι πολύ σημαντική για εμάς επειδή στην Premier League δεν είναι πιθανό να κερδίζεις πάντα 3-0 και να παίζεις εύκολα.Πρέπει να παλέψεις,αυτό κάναμε και σήμερα(σ.σ χθες).Πρέπει να λύνεις τα προβλήματά σου μέσα στο παιχνίδι και αυτό κάναμε σε αυτό το παιχνίδι.''

Πηγή:Liverpoolfc.com
Επιμέλεια:Χρήστος Τσακαλέρης