Liverpool 1 - 0 Leicester - Βαθμολογίες παιχτών: Ηenderson και Lovren "λάμπουν" ενώ ο Emre Can απογοητεύει

Nίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για τη Liverpool ενάντια στην πρωτοπόρο και έκπληξη της εφετινής Premier League, Leicester, με 1-0, με γκολ του Christian Benteke στο 63ο λεπτό. Η ομάδα μας, η οποία ικανοποίησε με την απόδοσή της, κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση των «Αλεπούδων», και δίκαια πήρε τη νίκη. Το liverpoolfans.gr, σας παρουσιάζει αναλυτικά τις βαθμολογίες των παικτών:

Simon Mignolet: Θεατής στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ήταν εκεί όταν η ομάδα τον χρειάστηκε. Πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Mahrez στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπως και στο σουτ εξ’επαφής του Dyer στο τελείωμα του αγώνα. Είχε και αυτός τις στιγμές του, αλλά τα   -μικρά- λάθη του δε στοίχησαν. 7/10

Νathaniel Clyne: Όπως πάντα –εξαίρεση ο αγώνας με τη Watford- ο Nathaniel Clyne είναι απόλυτα συνεπής στα καθήκοντά του. Χωρίς να φλυαρεί, έκανε ένα μεστό παιχνίδι. Άψογος αμυντικά, περιόρισε τον Albrighton σε απόλυτα παθητικό ρόλο, ενώ ανέκοψε και την επικύνδυνη αντεπίθεση του Mahrez. Χρειάζεται περισσότερη δουλειά στο επιθετικό του κομμάτι, και κυρίως στην τελική του μπαλιά, γιατί δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου. 6/10

Εξαιρετικό και το σημερινό παιχνίδι του Dejan Lovren.

Dejan Lovren: Mε μια λέξη, «κυρίαρχος». Εξαφάνισε τον πρώτο σκόρερ της Premier League, Jamie Vardy, έδειχνε σίγουρος καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, πραγματοποιόντας μια αρχηγική εμφάνιση. Παρότι προερχόταν από τραυματισμό, μπόρεσε να ανταπεξέλθει και με το παραπάνω σε ό,τι του ζητήθηκε να κάνει στο γήπεδο. Απέφυγε τα λάθη στις μεταβιβάσεις του, έχοντας πάνω από 90% ποσοστό ευστοχίας στις πάσες. Φαίνεται ότι είναι άλλος άνθρωπος επί Klopp. 8/10 (MOTM)

Mamadou Sakho: Aρκετά καλό παιχνίδι και από τον έταιρο κεντρικό αμυντικό της ομάδας μας, ο οποίος έπαιξε ρόλο και αυτός στον περιορισμό του Jamie Vardy. Παρόλα αυτά, υπήρχαν στιγμές που έδειχνε να μην έχει τον πλήρη έλεγχο, ενώ έκανε και κάποια λάθη, χάνοντας την μπάλα σε επικίνδυνα σημεία, που ευτυχώς δε στοίχησαν. 6,5/10

Αlberto Moreno: Aπό τις λίγες φορές που αμυντικά δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, παρότι είχε τον πολύ επικίνδυνο Rihad Mahrez από την πλευρά του. Επιθετικά βοήθησε όσο μπορούσε, αλλά πρέπει και αυτός να βελτιώσει λίγο την τελική του μπαλιά, όπως και τα στημένα του. 6,5/10

Jordan Henderson: Εξαιρετική εμφάνιση από τον αρχηγό μας, ίσως το καλύτερό του φετινό παιχνίδι. Όργωσε το χώρο του κέντρου, συνεργάστηκε πολύ καλά με τους επιθετικούς μέσους της ομάδας μας, και στο δεύτερο ημίχρονο όπου μεταφέρθηκε κυρίως προς τα δεξιά, ήταν μια μόνιμη απειλή. Μπορούσε να τα πάει καλύτερα σε ένα σουτ που επιχείρησε. 8/10

O Emre Can, ήταν για άλλο ένα ματς ασταθής στις μεταβιβάσεις του.

Εmre Can: Ακούγεται λίγο σκληρό, αλλά ο Emre Can φαίνεται να είναι από τους αδύναμους κρίκους της ομάδας αυτή την περίοδο. Ναι μεν κάλυψε μεγάλη απόσταση, αλλά για άλλη μια φορά οι πάμπολλες λανθασμένες μεταβιβάσεις του, καθυστερούν την ανάπτυξη της ομάδας, ενώ είναι και μια μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνά μας. Πρέπει να σταματήσει να ψάχνει την εξεζητημένη ενέργεια και να απλοποιήσει το παιχνίδι του. Έπρεπε να είχε πετύχει το στόχο σε 2 σουτ που επιχείρησε. 5/10

Philippe Coutinho: Φαίνεται ότι δεν του πάει ο ρόλος του winger. Δεν έχει ούτε την ταχύτητα, ούτε τη δύναμη να ανταπεξέλθει σε αυτό το ρόλο, είναι κλασικό δεκάρι και φαίνεται ότι χαραμίζεται εκεί. Πρέπει κάποια στιγμή και αυτός να σταματήσει να επιχειρεί βεβιασμένα σουτ. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Από τη στιγμή που ήχησαν οι καμπάνες της Barcelona, έχει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, χρειάζεται μεγαλύτερη σταθερότητα. Το γεγονός ότι είχε 58 επαφές με την μπάλα, τις λιγότερες από οποιονδήποτε άλλον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας (εξαιρείται ο Mignolet), το αποδεικνύει περίτρανα. 5,5/10

Roberto Firmino: Άφαντος στο πρώτο ημίχρονο, ανέβηκε σταδιακά η απόδοσή του στο δεύτερο, με αποκορύφωμα την ασίστ που έδωσε στον Christian Benteke στην επίτευξη του γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Klopp του έδωσε έναν πιο «βαθύ» ρόλο, τα πήγε σίγουρα καλύτερα. Περιμένουμε περισσότερα και από αυτόν. 6/10

O Αdam Lallana, κυνηγάει τον Jamie Vardy.

Αdam Lallana: Με την απουσία του James Milner, ο ιδρώτας που χύνει ο Adam Lallana στο γήπεδο γίνεται όλο και πιο εμφανής. Επιθετικά, έχει όλα τα τεχνικά προσόντα που απαιτούνται για να φέρει τον τίτλο του Super Star, ωστόσο του λείπουν τα γκολ, κάτι που φάνηκε σε μια καλή ευκαιρία που έχασε στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, έκανε μεστό παιχνίδι βοηθώντας στην ανάπτυξη της ομάδας, πίεσε, έτρεξε, αμύνθηκε  σαν καλός εργάτης και γενικά για άλλη μια φορά ήταν παντού στο γήπεδο όντας άριστος τακτικά. Σε μερικές περιπτώσεις κουράζει την μπάλα, κάτι που φάνηκε και σε αυτό το παιχνίδι. Bοήθησε πολύ στη φάση του γκολ, καθώς τράβηξε όλη την άμυνα της Leicester πάνω του.  6,5/10

Divock Origi: O μεγάλος άτυχος της ημέρας. Ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, ήταν πολύ δραστήριος και κινητικός, ενώ έχασε 2 μεγάλες ευκαιρίες. Φαινόταν ότι του ταίριαζε το παιχνίδι, μέχρι που τραυματίστηκε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και αντικαταστάθηκε από τον Christian Benteke. Ελπίζουμε να μην έχει κάτι σοβαρό. 7/10

Ο Christian Benteke, δευτερόλεπτα πριν χάσει σίγουρο γκολ, σε κενή σχεδόν εστία.

Christian Benteke (αλλαγή στη θέση του Origi,38’): Μπήκε στον αγώνα στη θέση του τραυματία Origi, και η Liverpool αναγκάστηκε να αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού της. Φαίνεται πως δεν του ταιριάζει το υπάρχων σύστημα με τους 3 επιτελικούς μέσους. Κατάφερε ωστόσο και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, ενώ έχασε μια πάρα πολύ σπουδαία ευκαιρία σε κενό τέρμα στις καθυστερήσεις. 6,5/10

Lucas Leiva (αλλαγή στη θέση του Coutinho, 91’): Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να αξιολογηθεί.

Joe Allen (αλλαγή στη θέση του Lallana, 92’): Αγωνίστηκε ελάχιστα και δεν μπορεί να αξιολογηθεί.

Απόλυτα διαβασμένος για τον αγώνα, φάνηκε ο Jurgen Klopp.

Jurgen Klopp: Bρέθηκε να έχει διαβάσει άψογα το παιχνίδι της Leicester. Άφησε το 4-3-2-1, και επέστρεψε στο 4-2-3-1, γνωρίζοντας πως η Leicester έχει πολύ λίγη ώρα την μπάλα στην κατοχή της. Μηδένισε τις αντεπιθέσεις των "αλεπούδων", και νίκησε κατά κράτος τον Ιταλό αντίπαλό του, Claudio Ranieri, παίρνοντας μια δίκαιη και καθαρή νίκη. 8/10

Επιμέλεια: Θοδωρής Σπανός