Klopp:«Καλούς βαθμούς σε όλους για αυτήν την εμφάνιση»

O Jürgen Klopp 'έβαλε' σε όλους όσους αγωνίστηκαν καλό βαθμό,στη νίκη με 2-0 απέναντι στη Manchester United,για τους '16' του Europa League.

Οι Κόκκινοι ήταν κυρίαρχοι καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού,και πήραν προβάδισμα πρόκρισης,χάρη στα γκολ των Daniel Sturridge με πέναλτι και Roberto Firmino.

Ο Klopp ήταν δικαιολογημένα χαρούμενος από αυτήν την εξέλιξη και την προσπάθεια όλης της ομάδας,και ζήτησε από τους παίκτες του να το επαναλάβουν και στο Old Trafford την επόμενη εβδομάδα,ώστε να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους '8' της διοργάνωσης.

Για την εμφάνιση της ομάδας του...

Ήταν πολύ καλή,από το πρώτο δευτερόλεπτο μέχρι και το τελευταίο.Υπήρχαν μερικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο,όπου χάσαμε λίγο τον έλεγχο,οπότε αλλάξαμε το σύστημα και χρειαστήκαμε και πάλι λίγα λεπτά για να προσαρμοστούμε στο νέο σύστημα.Τότε ήμασταν πίσω στο παιχνίδι και είχαμε τον έλεγχο ξανά.Δεν είναι πάρα πολύ σημαντικό το πώς θα παίξεις κόντρα στη Manchester United, είναι πάντα δύσκολο να αποφύγει τις ευκαιρίες.Αλλά δεν υπήρχαν και πολλές ευκαιρίες από αυτούς,οπότε αυτό ήταν ένα από τα καλύτερα πράγματα σχετικά με αυτό το παιχνίδι.Στο παιχνίδι μας στο πρώτο ημίχρονο,είχαμε περισσότερες ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει περισσότερα γκολ.Αλλά έτσι έχουν τα πράγματα στο ποδόσφαιρο.Καταφέραμε να πιέσουμε για το πρώτο γκολ,με μία ωραία κάθετη μέσα στην περιοχή.Στο δεύτερο ημίχρονο,πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ ήταν πολύ σημαντικό.Το κάναμε και το αξίζαμε απολύτως.Ήταν μια μεγάλη εμφάνιση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.Είναι μόνο το πρώτο σκέλος,το ξέρουμε αυτό,αλλά χρειαζόμασταν για να κερδίσουμε και το κάναμε.Αυτό είναι υπέροχο.Τώρα μία εβδομάδα μέχρι το επόμενο παιχνίδι - ξέρουμε ότι δεν είναι εύκολο, αλλά είμαστε σε καλή θέση και θέλουμε να πάμε στον επόμενο γύρο.Γι 'αυτό, θα πρέπει να παίξουμε ακριβώς έτσι και στο Manchester.

Για τις ευκαιρίες της Liverpool να σκοράρει περισσότερα από δύο γκολ...

Ο [David] De Gea είναι ένας καλός τερματοφύλακας,δεν είναι καμία έκπληξη.Θα πρέπει να συνεχίσουμε και να δημιουργούμε περισσότερες ευκαιρίες,και να σκοράρουμε γκολ.Στο ποδόσφαιρο,είναι πραγματικά σπάνιο να εκμεταλλευτείς κάθε ευκαιρία που θα κάνεις.Δεν είναι πάρα πολύ σημαντικό το πόσο μεγάλες ευκαιρίες είναι-μία ή δύο ήταν πραγματικά μεγάλες απόψε(σ.σ χθες),αλλά είναι απολύτως ΟΚ.Το 2-0 είναι ένα τέλειο αποτέλεσμα.Φυσικά, αν είναι δυνατόν θα θέλαμε να κερδίσουμε με μεγαλύτερο σκορ,αλλά όλα είναι εντάξει και δεν υπάρχει τίποτα να κρίνουμε απόψε.

Για τις εμφανίσεις ορισμένων παικτών ατομικά...

Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Clyney έχει παίξει καλά και ήταν πολύ σημαντικός για εμάς.Αλλά απόψε(σ.σ χθες),αν αρχίσουμε δίνοντας βαθμούς,αν το θέλετε αυτό,τότε υπάρχουν πολλοί καλοί βαθμοί.Ο Simon Mignolet,μπορούμε να ξεκινήσουμε με αυτόν,ήταν πραγματικά καλός.Τα πάντα,απολύτως κανένα λάθος σε αυτό το παιχνίδι και είναι δύσκολο να μείνεις συγκεντρωμένος όταν ξέρεις ότι πάντα μία σέντρα ή ένα κόρνερ ή ένα φάουλ είναι πραγματικά επικίνδυνα,διότι ο [Marouane] Fellaini είναι στο γήπεδο.Ο Emre και o Hendo έκαναν εξαιρετική δουλειά,ο Phil,ο Adam,φοβερός,ο Roberto,ο Daniel,όσο ήταν στο γήπεδο,αυτό ήταν πραγματικά καλό.Οι αλλαγές μας,ο Joe Allen όταν ήρθε από τον πάγκο ήταν τόσο σημαντικός,αυτό ήταν πολύ καλό.Ο Divock Origi,μας έδωσε και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού,επειδή δεν μπορούσαν να παίξουν όπως ήθελαν,επειδή ήξεραν ότι κάθε κακή πάσα ήταν μια αντεπίθεση γιατί ο Divock είναι επικίνδυνος,όπως και η ταχύτητά του.Ήταν καλό, οπότε δε χρειάζεται να συγκρίνω τους παίκτες-απόψε(σ.σ χθες) είμαι πραγματικά ευχαριστημένος με όλα αυτά.

Για το να μην πετάει στα σύννεφα η ομάδα...

Ως άνθρωπος,είμαι ακριβώς έτσι.Θα ήθελα πραγματικά να γιορτάσουμε και να μπορώ να είμαι πραγματικά χαρούμενος μετά από αυτό και να πω ότι είναι η καλύτερη και η μεγαλύτερη νίκη.Αλλά γιατί θα πρέπει να το λέω αυτό;Δεν θέλω να θέσω ένα όριο για αυτούς.Δεν ξέρω πόσο ισχυροί μπορεί να είναι και πρέπει να είμαστε συνεπείς,αυτό είναι το τέλος της σεζόν.Σε όλες τις διοργανώσεις βρισκόμαστε σε μια καλή θέση,όχι κάτι περισσότερο από αυτό,αλλά μπορούμε να πετύχουμε κάποια πράγματα.Γι 'αυτό πρέπει να προσπαθήσουμε και γι' αυτό πρέπει να παίξουμε όπως απόψε(σ.σ χθες).Βλέπετε δεν υπάρχει πρόβλημα στο φυσικό κομμάτι,ελπίζουμε ότι θα παραμείνει έτσι ώστε να μπορούμε να τρέξουμε,να μπορούμε να παίξουμε.Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα.Ακόμη και στο πρώτο ημίχρονο,επειδή η United δεν πίεζε πολύ είχαμε πολύ χρόνο με την μπάλα και πάλι χάσαμε λίγο την υπομονή μας σε αυτήν την στιγμή και κάναμε πολύ επισφαλείς πάσες,αυτό δεν είναι απαραίτητο.Δημιουργήσαμε τα προβλήματά μας μόνοι μας,και το να παραμένουμε υπομονετικοί,και να μη δημιουργούμε προβλήματα σε μας,αυτό είναι μια μεγάλη πρόκληση για όλους μας.Έχουμε πολλά πράγματα να βελτιώσουμε και θα πρέπει να το κάνουμε αυτό,αλλά πολλά πράγματα ήταν πολύ καλά απόψε.Η γενικότερη πίεση,η πίεση στην κόντρα,καθόλου χρόνος για να σκεφτεί η Manchester United-έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα σε όλα τα παιχνίδια.Αυτό ήταν πολύ καλό.

Πηγή:Liverpoolfc.com
Επιμέλεια:Χρήστος Τσακαλέρης