Η Liverpool στο UEFA Champions League: Ανασκόπηση πρώτης αγωνιστικής.

Η Liverpool επιστρέφει την season 2001-2002 στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης μετά από 16 χρόνια, έχοντας αυτή πλέον αλλάξει το όνομά της σε UEFA Champions League  από την season 1992-1993.

Έδρα: Anfield (Liverpool)
Αντίπαλος: Boavista FC
Αποτέλεσμα: 1-1
Διαιτητής Αγώνα: Κύρος Βασσάρας (GRE)
Η Liverpool υποδέχεται στην πρώτη αγωνιστική του UCL την πρωταθλήτρια του πορτογαλικού πρωταθλήματος, την Boavista FC. O αγώνας έληξε ισόπαλος με το σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 3’ με τον Silva με την Liverpool να ισοφαρίζει στο 29’ με τον Michael Owen

Season 2002-2003
Ημερομηνία: 17/09/2002
Έδρα: Estadi de Mestalla (Valencia)
Αντίπαλος: Valencia FC
Αποτέλεσμα: 2-0
Διαιτητής Αγώνα: Herbert Fandel (GER)

Η πρώτη αγωνιστική πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Valencia με την Liverpool να ηττάται από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με 2-0. Το πρώτο γκολ διαμορφώθηκε από τον Pablo Aimar στο 20’ και στη συνέχεια τα γκολ διπλασιάστηκαν στο 38’ με τον Ruben Baraja.Το παιχνίδι τελείωσε χωρίς να σκοράρει καμία από τις δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

Season 2004-2005
Φάση Ομίλων: Όμιλος Α
Ημερομηνία: 15/09/2004
Αντίπαλος: AS Monaco FC
Διαιτητής Αγώνα: Terje Hauge (NOR)

Η Liverpool ξεκινάει τη διοργάνωση με το «δεξί» νικώντας με 2-0 στην έδρα της την Monaco. Το πρώτο γκολ το σημείωσε ο Γάλλος επιθετικός Djibril Cisse στο 22’. Ο ίδιος αντικαταστάθηκε στο 69’ από τον Milan Baros,o oποίος σκόραρε το δεύτερο γκολ στο 84’.

Season 2005-2006
Φάση Ομίλων: Όμιλος G
Ημερομηνία : 13/09/2005
Έδρα : Manuel Ruiz de Lopera (Real Betis)
Αντίπαλος: Real Betis Balompie
Αποτέλεσμα : 1-2
Διαιτητής Αγώνα: Konrad Plautz (AUT)
Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Liverpool ξεκινάει τη διοργάνωση με νίκη. Δύο λεπτά μετά το εναρκτήριο λάκτισμα η Liverpool προηγείται με γκολ του Sinama Pongolle. Δώδεκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 24’ ο Luis Garcia διπλασιάζει τα τέρμα για την ομάδα του Merseyside. Το μόνο που κατάφερε η ισπανική ομάδα είναι να μειώσει στο 51’ με τον Arzu.

Διαιτητής: Massimo Bussaca (SUI)
Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική για την Liverpool χωρίς να επιτευχθεί κάποιο τέρμα. Να σημειωθεί ότι εκείνη την season η Liverpool αντιμετώπισε την PSV και στα προημιτελικά, αυτή τη φορά με το σκορ 4-0 σε διπλούς αγώνες.

Season 2007-2008
Ημερομηνία: 18/09/2007
Έδρα: Estadio do Dragao (Porto)
Aντίπαλος: FC Porto
Διαιτητής: Lubos Michel (SVK)
Στο 8’ η Porto προηγήθηκε στο σκορ ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο αρχηγός της ομάδας Lucho Gonzalez. Η Liverpool κατάφερε στο 17’ να ισοφαρίσει με τον Ολλανδό επιθετικό Dirk Kuyt.

Διαιτητής: Konrad Plautz (AUT)
Οι Γάλλοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με τον αρχηγό τους Lorik Cana στο 23’. Η Liverpool όμως αντέδρασε γρήγορα πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 26’ και στο 32’ με τον αρχηγό της ομάδας Steven Gerrard. Να σημειωθεί ότι το δεύτερο γκολ επετεύχθη από εκτέλεση πέναλτι.

Season 2009-2010
Φάση Ομίλων: Όμιλος E
Ημερομηνία: 16/09/2009
Αντίπαλος: Debreceni VSC
Αποτέλεσμα: 1-0
Διαιτητής: Pedro Proenca (POR)

Η Liverpool υποδέχεται στην έδρα της την ουγγρική ομάδα για την πρώτη αγωνιστική του UEFA Champions League. Οι Reds χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 45 λεπτά, αφού στο 1’ των καθυστερήσεων για την ανάπαυλα του 1ου ημιχρόνου ο Dirk Kuyt σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Season 2014-2015
Φάση Ομίλων: Όμιλος B
Ημερομηνία: 16/09/2014
Αντίπαλος: PFC Ludogorets Razgrad
Αποτέλεσμα: 2-1
Διαιτητής: Matej Jug (SVK)

Μετά από 5 χρόνια απουσίας από το UEFA Champions League η Liverpool ξεκινά τη διοργάνωση με νίκη ύστερα από ένα αγωνιώδες ματς έτσι όπως εξελίχθηκε. Στο 82’ ύστερα από σέντρα του Alberto Moreno και αδυναμίας της βουλγαρικής άμυνας να απομακρύνει την μπάλα ο Ιταλός striker της Liverpool Mario Balotelli ανοίγει το σκορ. Η Ludogorets πιέζει και στο 90+1’ ο Dani Abalo ισοφαρίζει δίνοντας έτσι την εντύπωση ότι οι δύο ομάδες θα μοιραστούν το βαθμό της ισοπαλίας. Στο 90+3’ ο Javier Manquillo ανατρέπεται μέσα στην μεγάλη περιοχή δίνοντας την ευκαιρία στον Steven Gerrard να ευστοχήσει από το σημείο του πέναλτι. Κάπως έτσι επέτρεψε η Liverpool στις επιτυχίες στο UEFA Champions League.