Liverpool - Newcastle 2-0 (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Κόντρα σε μια Νιουκάστλ με σαφή αμυντικό προσανατολισμό από τον Ράφα Μπενίτεθ, η ομάδα μας παρότι δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα όταν στο 40ό λεπτό ο Σαλάχ σκόραρε για 32η φορά στην φετινή σεζόν μετά από όμορφη ασίστ του Τσάμπερλέιν! Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Κάριους αντέδρασε υπέροχα σε μακρινό σουτ του Ντιαμέ που ήταν κι η μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία της Νιουκάστλ σ' ολόκληρο το παιχνίδι.

Με την κατοχή σε πολύ μεγάλο ποσοστό υπέρ μας (κοντά στο 85%) η Λίβερπουλ κράτησε τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια και του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου, κλειδώνοντας μάλιστα το τρίποντο από νωρίς, όταν στο 55' μετά από υπέροχη συνεργασία των παιχτών μας ο Μανέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ! Στη συνέχεια θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα γκολ αλλά το σκορ έμεινε στο 2-0, με την ομάδα μας να παίρνει μια σημαντικότατη νίκη η οποία μας ανέβασε ξανά στην δεύτερη θέση της Premier League!